اخبار جدید
خانه » اخبار » افزایش تعرفه کاغذ اثر سوء بر کتابخوانی جامعه دارد

افزایش تعرفه کاغذ اثر سوء بر کتابخوانی جامعه دارد

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تعرفه کاغذ نباید افزایش پیدا کند زیرا در حوزه کتابخوانی جامعه تاثیرات سوء به دنبال خواهد داشت.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید رضا صالحی امیری در آیین امضای تفاهم نامه وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت در حوزه صنعت چاپ افزود: افزایش تعرفه کاغذ زیان سنگینی به صنعت نشر کشور وارد می کند.

وزیر ارشاد گفت: هدف از امضای این تفاهم نامه ایجاد تسهیلات مناسب برای اهالی صنعت چاپ است که از نظر سرمایه و منابع دارای برخی شرایط سخت هستند.

وی اظهار داشت: این صنعت در منطقه با رقبای قدرتمندی مواجه است و دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت باید بخشی از نیازهای اهالی این صنعت را برآورده کنند. صالحی امیری ادامه داد: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده میان این دو وزارتخانه ارایه تسهیلات در حوزه محتوا بر عهده وزارت ارشاد خواهد بود، امیدوارم با امضای آن امید و جهشی مناسب در صنعت چاپ کشور شکل بگیرد.

عضو کابینه تدبیر و امید گفت: با وجود ١٠ هزار مجموعه نشر، بسته بندی و دیگر صنوف مرتبط با صنعت چاپ در کشور باید تمام همت خود را برای رفع مشکلات این صنف به کار گیریم تا از نیازهای وارداتی در این حوزه بکاهیم. وی اضافه کرد: بین مولف، ناشر، چاپ، موزع و کاغذ زنجیره محکمی وجود دارد که همه آنها با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعرفه کاغذ در کشور تاکید کرد: اگر این تعرفه افزایش یابد منجر به ایجاد مشکلات فراوانی در صنعت چاپ می شود بنابراین در حال حاضر از افزایش آن باید جلوگیری کرد.
صالحی امیری گفت: با توجه به زنجیره موجود در میان چاپ و نشر، از دیگر معایب افزایش تعرفه کاغذ، ایجاد بحران در حوزه توزیع و سرریز شدن این بحران در کتابفروشی ها است که نتیجه نهایی آن کاهش کتابخوانی در کشور است.

  نبض بازار کاغذ در دست نمایشگاه کتاب

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم تصریح کرد: حل مشکلات نشر و چاپ جانی دوباره به کتابخوانی در کشور می دهد و صنعت نشر باید به این نتیجه برسد که می تواند روی پای خود بایستد.
وی با اشاره به برخی دیگر از مشکلات صنعت چاپ گفت: باید این صنعت را به رسمیت بشناسیم و کارهای مناسبی در جهت جهش و پیشرفت آن انجام دهیم.

صالحی امیری با اشاره به تغییر سبک زندگی در دهه اخیر در کشور ادامه داد: با توجه به تحولات اجتماعی در کشور و تغییر در سبک زندگی افراد، بر این اساس ذائقه کتابخوانی نیز با توجه به این تغییرات تغییر کرده که به آسیب شناسی اجتماعی و روانشناسی نیاز دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر ساماندهی حوزه چاپ، نشر و توزیع، افزود: با این ساماندهی می توانیم چند دقیقه سرانه مطالعه مفید و موثر در کشور را افزایش دهیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود به یارانه مطبوعات اشاره کرد  گفت: قطع یارانه مطبوعات به این حوزه نیز زیان وارد می کند و منجر به تعطیلی بسیاری از مطبوعات می شود بنابراین نباید این یارانه قطع شود.

در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت در حوزه صنعت چاپ از سوی صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید.

بر اساس این تفاهم نامه تسهیل در امور کسب و کار واحدها و طرح های صنفی و صنعتی در زمینه چاپ ایجاد می شود. همچنین بر اساس این تفاهم نامه نقل و انتقال واردات و صادرات ماشین آلات چاپ و تجهیزات مربوط به واحدهای صنفی و صنعتی مرتبط بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت و کلیه امور محتوایی کارهای چاپی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

  تولید کاغذ از سنگ آهک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بالا