اخبار جدید
خانه » اخبار » تشکیل فراکسیون چاپ در مجلس

تشکیل فراکسیون چاپ در مجلس

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در بازدید از بیستمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی تهران از تشکیل فراکسیون چاپ در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت : صنعت چاپ ، صنعت مادر است و باید به آن توجه ویژه کرد تا ایران در این صنعت به رتبه نخست خاورمیانه برسد.

امیر خجسته ، در گفت و گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان اینکه در بررسی صنعت چاپ به گستردگی و مظلومیت آن در ایران می توان پی برد ، اظهار کرد : ایران از فرهنگ غنی و نخبگانی یگانه در حوزه چاپ بهره می برد و توجه به این فاکتورها به نخبه پروری می انجامد. بنابراین ، از صنعتگران این حرفه خواسته ام ، فراکسیون چاپ تشکیل دهند و با ما همکاری کنند.
وی ادامه داد: صنعتگران چاپ باید هرچه زودتر به نگارش " طرح سازمان چاپ " همت گمارند و آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهند تا قدرتشان بالا رود. همچنین ، برای گسترش فرهنگ صنعت مادر باید توجه مجلسی ها به طور قانونی به آن جلب شود ، به نظر می رسد اهداف ما با ایجاد فراکسیون چاپ به کمک طرح سازمان چاپ فراهم شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که " صنعتگران چاپ چگونه چگونه می توانند در ایجاد این فراکسیون چاپ سهیم باشند؟ " اظهار کرد: صنعتگران چاپ باید با جدیت به نگارش طرح سازمان چاپ بپردازند و ما نیز در تائید آن جدیت به خرج میدهیم و می کوشیم وقت آنان را زیاد نگیریم تا صاحبان این حرفه در اقدام خود ناامید نشوند.
وی گفت : به داشتن چنین نخبگان و فرهیختگانی در ایران افتخار می کنیم و باید با عزمی راسخ به گسترش این فرهنگ در دنیا بپردازیم و از مجلس شورای اسلامی و وزارت صنعت ، معدن و تجارت میخواهم تا به طور ویژه به این صنعت مادر توجه کنند.
نماینده مردم همدان و نهاوند در مجلس شورای اسلامی در جواب به این پرسش که " بیستمین دوره نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی تهران را چونه ارزیابی می کنید ؟ " گفت : اجرای این نمایشگاه ها به فرهنگ سازی می انجامد و در آن فرهنگ ایرانی و ایران به همگان معرفی می شود. امیدوارم بتوانیم از طریق صنعت چاپ بر جهان اثر بگذاریم. در حقیقت ما باید به کمک صنعت چاپ ، فرهنگمان را به دنیا معرفی کنیم. اگر صنعت چاپ تقویت شود ، در منطقه و دنیا خواهد درخشید.
  کاغذ کالای استراتژیک
 
عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس : باید کاغذی با ماندگاری زیاد در برابر رطوبت و کم حجم تولید کنیم.
" بودجه مستقل برای حمایت از صنعت چاپ تعریف نشده است "
لاله افتخاری نماینده مجلس گفت: کاغذ یکی از اصلی ترین مواد اولیه صنعت چاپ است و باید با وجود جوانان خلاق و مبتکر بتوانیم کاغذی با بهترین کیفیت و ماندگاری زیاد در برابر رطوبت و در عین حال کم حجم تولید کنیم .
نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی درباره راهکارهای این کمیسیون برای ارتقای جایگاه صنعت چاپ و افزایش شمارگان کتاب گفت : بخش دولتی نباید رقیب بخش خصوصی باشد و استعدادهای آنها را هدر دهد. باید بستری فراهم شود تا از طریق ایجاد تسهیلاتی مانند تعلق گرفتن وام هایی با بازدهی مناسب یا معافیت های مالیاتی از چاپ و تولید این کالاهای فرهنگی حمایت شود.
وی در پاسخ به این پرسش که" کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی چه برنامه ای برای بروزرسانی ،‌نوسازی و تجهیز دستگاه ها و مواد اولیه صنعت چاپ دارد؟ " گفت : این کمیسیون آمادگی دارد در این زمینه صنعت چاپ را حمایت کند اما هنوز ردیف بودجه مستقلی برای این پشتیبانی لحاظ نشده است .
مشکل بسیاری از چاپخانه داران اینست که نمی توانند با ارز دولتی اولیه  ماشین آلات وارد کنند و در صورت وارد کردن آنها با این ارز، دستگاه های به روز و نو وارد نمی شود. در برخی موارد بسیاری از ماشین آلات صنعت چاپ که در حال حاضر از کشورهای خارجی خریداری می شود، دستگاه هایی هستند که چندین سال از آن ها استفاده شده است . در حالی که ما جوانانی داریم که بسیار جلوتر از دنیا حرکت می کنند ،‌  فکر و ایده خلاق دارند و می توانند کشور را در ساخت مواد اولیه ، صنعت چاپ و ماشین آلات یاری دهند.
  صنعت کاغذ نشانه توسعه یافتگی کشور
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس: باید فروشندگان دستگاه های چاپ را اجبار کنیم برای خریداران کلاس آموزشی بگذارند.
محمدمهدی مفتح ، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ، با اشاره به مشکلات صنعت چاپ گفت : نمایندگان آماده اند در جاهایی که خلا قانونی وجود دارد به کمک اهالی صنعت چاپ بیایند تا مشکلات این قشر فرهنگی – صنعتی حل شود.
در چنین شرایطی دولت می تواند مقداری از سود تسهیلات را خود پرداخت کند ، به چنین تسهیلاتی وام یارانه ای می گویند.
دولت باید به کسانی که می خواهند چاپخانه تاسیس و یا نوسازی کنند کمک کند تا آنها با علاقه به صنعت چاپ بپردازند ، برنامه ریزی برای این کارها مشکل نیست و امیدوارم که در آینده شاهد آن باشیم زیرا انجام چنین کارهایی باعث حرکت و پویایی صنعت چاپ می شود.
مفتح درباره مشکلات آموزشی نیز راهکاری را مطرح و اظهار کرد : در بحث آموزش نیز فروشندگان دستگاه های چاپ را باید اجبار کنیم که وقتی دستگاهی را به ما می فروشند برای آن کلاس آموزشی بگذارند تا اپراتورها روزآمد شوند. مشکلات صنعت چاپ با دو اقدام حل خواهد شد ، اگر صنعت چاپ زیر نظر وزارت صنعت ، معدن و تجارت قرار گیرد و وام یارانه ای به این صنعت تزریق شود ، مشکلات حل خواهد شد.
مفتح با اشاره به انتظارات مسئولان از صنعت چاپ اظهار کرد: از صنعت چاپ انتظار داریم با بالندگی خود به توسعه صادرات بپردازند و با ارزآوری به اشتغال کشور کمک کنند ، اگر برای این کار کمبود قانون وجود دارد ما آماده کمک به صنعت چاپ هستیم ، از ۸۰۰ میلیارد دلار پولی که در صنعت در گردش است ، باید بخشی از آن متعلق به صنعت چاپ ایران شود تا سهم خود را از بازار داشته باشیم زیرا این موضوع برای ما ارزآوری دارد ، ایران باید از کشورهایی مانند ترکیه جلوتر باشد. البته دولت نباید در صنعت دخالت داشته باشد و باید با کمترین دخالت فضا را برای رشد صنعت آماده کند.
  افزایش تعرفه کاغذ در سال 1396
 
نائب رئیس اتحادیه لیتوگرافان چاپ : به مجلس می رویم تا تشکیل فراکسیون دهیم.
خبرگزاری تسنیم : نایب رئیس اتحادیه لیتوگرافان چاپ از تشکیل فراکسیون چاپ در مجلس به منظور پیگیری تأسیس سازمان چاپ خبر داد و گفت : چهارشنبه این هفته (۱۸دی ) به مجلس خواهیم رفت و نشستی با خجسته ، رئیس کمیسیون شوراها ، که از پیشنهاددهندگان تأسیس سازمان چاپ بود‌، خواهیم داشت تا برای پیگیری تأسیس این سازمان ، فراکسیونی در مجلس تشکیل دهیم تأسیس این سازمان را دنبال کنیم.
 
مجلسی ها نیز به اهمیت فعالیت لیتوگرافان پی بردند.
مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان تهران نیز گفت: در حال حاضر ، مجلس شورای اسلامی به اهمیت صنعت چاپ پی برده است و تلاش دارد از فعالیتهای چاپخانه داران و لیتوگرافان حمایت کند.
غلامرضا شجاع در گفت و گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، اظهار کرد: اکنون که کچلسی ها به موقعیت استراتژکی زینک پی برده اند ، در تلاشند با حمایت از این کالای با اهمیت ،‌به کاهش بهای هزینه های چاپ ، بسته بندی و کتاب همت گمارند.
وی گفت : در پی التزام ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد ، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ، حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم ، رئیس کمیسیون اقتصاد: احمد توکلی ، رئیس کمیسیون تحقیق مجلس: مجتبی رحماندوست ، عضو کمیسیون اجتماعی و فاطمه رهبر عضو کمیسیون اصل ۹۰ در نامه ای به علی جنتی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، خواستار حمایت از شرکت تعاونی لیتوگرافان تهران شدند.
شجاع افزود: در تلاشیم با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیگیری خواسته هایمان از مجلس شورای اسلامی از افزایش بهای کتاب جلوگیری کنیم.
 
منبع: مجله صنعت چاپ / شماره ۳۸۷
 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بالا