اخبار جدید
خانه » اخبار » تعطیلی روزنامه ها بدلیل کمبود کاغذ و بودجه

تعطیلی روزنامه ها بدلیل کمبود کاغذ و بودجه

تعطیلی روزنامه ها بدلیل کمبود کاغذ و بودجه

روزنامه اعتماد نوشت: امروز، چهارمین روزی است که سه روزنامه خبر، تهران امروز و تابناک چاپ نمی شوند و هر سه روزنامه با یک دلیل مشترک: «کاغذ و پول ندارند».

حسین قربانزاده، مدیرمسوول روزنامه تهران امروز درباره خبر تعطیلی این روزنامه به یکی از خبرگزاری ها گفت: «دلیل عدم انتشار، تامین نشدن کاغذ برای چاپ روزنامه بوده است و درباره تعطیلی روزنامه فقط می توانم بگویم که هیچ چیز مشخص نیست. متاسفانه امکان تهیه کاغذ مورد نیاز برای چاپ روزنامه برای ما وجود نداشت.»براساس گزارش خبرآنلاین درباره تعطیلی روزنامه خبر، وزارت ارشاد اعلام کرده که دلیل چاپ نشدن این روزنامه عدم تامین هزینه های روزنامه بوده است که قطعا مشکلات تامین هزینه های کاغذ هم اهمیت دارد. شرایط روزنامه تابناک هم مطابق روزنامه خبر و تهران امروز است. مهم ترین نکته بیکار شدن خبرنگاران این روزنامه است که با توجه به شرایط سخت اقتصادی باید در این شرایط کاری دنبال تحریریه تازه یی برای کار باشند.

با توجه به گزارش ها یارانه شش ماه دوم سال ۹۲ برای مطبوعات همچنان واریز نشده و این آمار برای شش ماهه دوم در سایت معاونت مطبوعاتی به روز نشده است، که این خود می تواند مشکلات این روزنامه ها را چند برابر کند. براساس فهرست یارانه دریافتی مطبوعات در شش ماه اول سال ۹۲ روزنامه تهران امروز، ۱۲۴ میلیون تومان یارانه دریافت کرده است. در ادامه فهرست یارانه دریافتی مطبوعات در شش ماه نخست سال ۹۲ روزنامه تابناک که یکی از این سه روزنامه تعطیل شده است، برای شش ماه خود ۹۲ میلیون تومان دریافت کرده است، اما روزنامه خبر به این دلیل که در شش ماهه دوم سال ۹۲ منتشر شده آماری از یارانه دریافتی اش وجود ندارد، اما یکی از رسانه های وابسته به موسسه خبر که روزنامه خبر ورزشی است، رقم ۶۷۵ میلیون برای شش ماه دریافت کرده است. در آذرماه سال گذشته بیژن نوباوه، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره عدم اختصاص یارانه دریافتی مطبوعات به صورت عادلانه گفت: وزارت ارشاد در توزیع یارانه مطبوعاتی به درستی عمل نکرده است. در توزیع یارانه مطبوعاتی بحث وزن و تعداد صفحات یکی از موضوعات مورد توجه است: در چنین شرایطی نگاه اقتصادی به کار فرهنگی نشان دهنده عقب ماندگی مدیران فرهنگی است، در حال حاضر ۶۰۰ میلیون یارانه برای روزنامه خبر جنوب آن هم برای شش ماه در نظر گرفته اند، خبرآنلاین، خبر ورزشی و روزنامه خبر که قرار است مدتی بعد منتشر شود دارای هیات مدیره یی نزدیک به برخی آقایان هستند که باید مسوولان در این زمینه پاسخگو باشند. درادامه فهرست یارانه های دریافتی توسط مطبوعات، روزنامه های اطلاعات با ۷۰۰ میلیون، جام جم با ۶۰۰ میلیون و ایران با ۶۲۲ میلیون تومان بیشترین یارانه دریافتی را از دولت داشته اند. موج وسیع تعطیلی روزنامه های کاغذی در امریکا این روزها خود را به اروپا نیز رسانده است و انگار رسانه های مجازی جای مطبوعات کاغذی را گرفته اند. در ایران نیز کاهش میزان تیراژ روزنامه های کاغذی در سراسر کشور نیز بارها از سوی منابع رسمی و غیررسمی کمتر از یک میلیون تیراژ اعلام شده است.

  تصمیم‌گیری تعرفه واردات کاغذ بر اساس ظرفیت داخلی باشد

وضعیت روزنامه‌ در دیگر کشورها

تاکنون در امریکا نشریات بزرگ و معتبری چون شیکاگو تریبیون، بوستن گلوپ و لس آنجلس تایمز و پرتیراژترین مجله جهان یعنی تایم امریکا هم ضمن توقف انتشار چاپی، انتشار خود را در فضای اینترنت متمرکز کردند. اتفاق شوک آور در این زمینه در انگلیس روی داد و روزنامه لویدز لست با ۲۸۰ سال سابقه به عنوان یکی از قدیمی ترین نشریات جهان، از انتشار باز ایستاد و از این پس تنها نسخه های اینترنتی آن منتشر و در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. مهم ترین دلیل برای توقف انتشار چاپی این نشریه و محدود شدن آن به فعالیت در فضای سایبری، کاهش تقاضا و خرید نسخه های چاپی و کاغذی این روزنامه بود. البته انتقال کامل این روزنامه از انتشار چاپی و کاغذی به صرفا فضای اینترنت آسان نبود اما نظرسنجی از مخاطبان این روزنامه نشان داد که کمتر از ۲ درصد از آنها تنها و فقط از نسخه های چاپی این روزنامه استفاده می کردند. البته این روند محدود به انگلیس نماند و در ایتالیا و آلمان هم شماری از مطبوعات انتشار کاغذی را متوقف و هم اکنون تنها در فضای اینترنتی فعالیت می کنند. براساس آمارهای غیررسمی، هم اکنون حدود ۷/۱ میلیارد نفر در جهان، مطبوعات و نشریات کاغذی و چاپی را مطالعه می کنند. در مقابل، ۵/۲ میلیارد نفر در جهان نیز از رسانه های اینترنتی استفاده می کنند و این  در حال افزایش است (چه در زمینه نشریات و چه کسب و کار اینترنتی).

پایان خبر تعطیلی روزنامه ها بدلیل کمبود کاغذ و بودجه

  قیمت کاغذ شنبه مشخص می شود.

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بالا