اخبار جدید
خانه » اخبار » واردات کاغذ با ضرر ۱۰ درصدی

واردات کاغذ با ضرر ۱۰ درصدی

حسین مصطفی زاده مدیرعامل شرکت پرشین تجارت است وی لیسانس مدیریت بازرگانی است حدود ۱۴ سال است که به کار بازرگانی اشتغال دارد و از ۵ سال پیش به طور جدی واردات کاغذ انجام می دهد .
حسین مصطفی زاده در خصوص فعالیت شرکت پرشین تجارت می گوید: عمده فعالیت ما در این شرکت واردات کاغذ تحریر است اما در زمینه کاغذ گلاسه و مقوای پشت طوسی هم فعالیت داریم. به طور کلی ۷۰ درصد واردات ما کاغذ تحریر، ۲۰ درصد کاغذ گلاسه و ۱۰ درصد مقوای پشت طوسی است که بیشتر ساخت کشور اندونزی و کره جنوبی است اما بیشتر وارداتمان از کشور اندونزی صورت می گیرد.
*با توجه به اینکه بیشتر فعالیت شما واردات کاغذ تحریراست و با توجه به رکود حاکم بر بازار وضعیت بازار از دید شما چگونه است؟
بازار، بازار آشفته ایست . در حال حاضر اگر کسی بخواهد کاغذ تحریر از کشور اندونزی وارد کند تقریبا ۳۳ هزار و پانصد تومان تا ۳۴ هزار تومان خواهد شد در صورتی که اگر بخواهد آن را در داخل کشور بفروشد باید با تفاوت منفی ۱۰درصدی نسبت به قیمت خرید بفروشد.این آشفتگی سال گذشته نیز بر بازار حاکم بود اما سه تا چهار ماهه آخر سال بازار کمی بهبود پیدا کرد و ضررها کمی جبران شد اما به عقیده بنده امسال از سال گذشته نیز بدتر خواهد شد. حال یا باید روی کالاهای دیگر سرمایه گذاری کنیم و یا کالا را به صورت نقد خریداری کنیم و مدت دار بفروشیم تا بتوانیم جبران ضررهایمان را بکنیم .
*منظور از آشفتگی بازار چیست و علت را در چه می دانید؟
آشفتگی یا همان رکود بازار، همه فکر می کنند این آشفتگی بازار به خاطر ارز است اما من این فکر را نمی کنم عامل رکود بازار این است که در حال حاضر بازار کار وجود ندارد. چاپخانه داری که الان ۸ دستگاه چاپ دارد و چهار دستگاه آن را خاموش کرده است قیمت کاغذ بالا برود یا پایین وقتی کار نیست تاثیری بر احوالش ندارد. بازار کار خراب است خیلی از دوستان و تجار دیگر بارها اعلام کرده اند که قیمت ارز باعث رکود است که به نظر بنده این طور نیست قیمت ارز برود بالا ما جنس را گران تر تهیه می کنیم و گرانتر هم می فروشیم قیمت پایین بیاید هم به همین ترتیب ارزان می خریم ارزان می فروشیم بنابراین راکد بودن بازار به دلیل نبودن کار در هر زمینه ای ایجاد شده است. فقط بازار کاغذ راکد نیست؛ بازارهای اجناس دیگر هم به همین ترتیب است الان بیشتر تجار در هر زمینه ای اجناس را مدت دار می خرند و به اصطلاح زیر فروشی می کنند و زیر قیمت فروش می فروشند تا به تعهدات خود عمل کنند با این کار بازار را خراب می کنند ما هم چون نمی خواهیم ضرر کنیم باید بارمان را مدت دار بفروشیم تا حداقل پول اولیه امان به دستمان برسد تا ضرر نکنیم قدر مسلم این نبود کار است که باعث رکود بازار شده است.
* وضعیت بازار های جهانی را چگونه ارزیابی می کنید؟آیا رکود بازار در ایران تاثیر گرفته از رکود بازارهای جهانی است؟
اوضاع تجارت کلاًدر دنیا خراب است خیلی اوقات رکود بازار در ایران ربطی به بازارهای خارج ندارد ما نمی توانیم بازارهای ایران و خارج را با هم مقایسه کنیم گاهی بازار جهانی خراب است اما بازار ایران بهتر است . تحریم ها خیلی روی ایران اثر داشته خیلی از کشورها از این تحریم ها سوء استفاده می کنند یا بهتر است بگویم استفاده بهینه می کنند خیلی ها هم متاسفانه به مشکلات مالی می خورند.
*اکثر تجار از مشکلات تجار ایرانی با کشور کره شکایت دارند ریشه این مشکلات را در چه می بینید؟
کره جنوبی ایران را تشبیه کرده است به یک آدم ورشکسته در بازار و در کار تجارت به تجار ما زورگویی می کند. چون پشتوانه خوبی دارد و از نظر اقتصادی در آسیا جزء قدرتمندان است؛ در حق تجار ایرانی اجحاف می کند. به شخصه چندین بار به وزارت بازرگانی مراجعه کرده ام و در مورد کشور کره و گشایش های اسنادی آن صحبت کرده ام. در سال گذشته جنسی را از کره جنوبی خریداری کرده بودم و پول آن را نیز پرداخت کرده بودم اما چون قیمت آن گران شده بود، تنی ۵۰ دلار بیشتر از ما مطالبه می کردند تا اسناد آن را تحویل دهند این کار سوء استفاده محض است چون هیچ قصوری از جانب ما صورت نگرفته بود به وزارت بازرگانی مراجعه و طرح دعوی کردم در واقع قصد داشتم آنها را بلک لیست کنم تا دیگر نتوانند از تجار ایرانی سوء استفاده کنند. متاسفانه خود مسئولین هم از این مشکلات با اطلاع هستند اما چون ما تولید کننده کاغذ نیستیم و به نوعی نیازمند تولیدات کاغذی آنها هستیم نمی توانیم آنها را در لیست سیاه جای دهیم . برای ما واجب است که واردات کاغذ انجام دهیم در هر صورت دولت باید از وارد کنندگان خود حمایت کند . نحوه عملکرد کره کم کم باعث فاجعه در بازار ما می شود گشایش اعتبار با «وون» واحد پول کره خیلی بد است اگر با یورو یا دلار گشایش اعتبار می شود اتحادیه اروپا و آمریکا پشتش است کره جنوبی کشوری است که از نظر منابع نفتی ، گازی و معادنش در دنیا حرفی برای گفتن ندارد بیاید ایران را در عمل انجام شده قرار دهد که من جنس می دهم و فقط شما باید گشایش اعتبارتان را با واحد «وون» انجام دهید یا متاسفانه جنس های با کیفیت مطلوبشان را نمی فرستند یا از شرکت ای پی پی اندونزی بار را می خرند و بلوکه می کنند و یک مقدار گرانتر به ایران می فروشند .یکی از کشورهایی که دارد از وضعیت ایران سوء استفاده می کند همین کره جنوبی است.
*شما فکر می کنید تا کی این آشفتگی ادامه دارد ؟
تا وقتی بازار راکد باشد وضع همین است مگر در ۶ ماهه دوم یک جهشی ایجاد شود کمی بازار رونق پیدا کند. در چند سالی که من تجربه کرده ام کاغذ همیشه ۶ ماه دوم بهتر از ۶ ماه اول بوده است.
*چه راهکاری برای مقابله با سوء استفاده کره جنوبی وجود دارد؟
کره جنوبی سوء استفاده نکند کشور دیگری جایگزین آن می شود چون سیاست کشور ما این است که جلوی تحریم ها مقاومت کنیم شما فکر می کنید کشورهای دیگر سوء استفاده نمی کنند امارات یا اندونزی و …. سوء استفاده می کنند و حتی چین که این مقدار با ایران همکاری می کند حتی LCایران را قبول نمی کند.
*چرا خود ایران تولید کننده نیست؟
در حال حاضر ایران چند کارخانه تولید کاغذ دارد اما چون دولتی است و از بخش خصوصی هم در این زمینه خوب حمایت نمی شود این کارخانه ها خوب جواب نداده اند به ناچار باید ۹۷ درصد کاغذ مصرفی کشوررا از کشورهایی مثل کره جنوبی و اندونزی فراهم کنیم منتها با قیمت بالاتر و شرایط بدتر . اگر دولت از تولید کنندگان حمایت بیشتری می کرد بالطبع در تولیدات کاغذ هم می توانستیم به خودکفایی برسیم منتها آنقدر روند دریافت تسهیلات برای راه اندازی و احداث کارخانه طولانی می شود که علاوه بر اینکه ارزش پول کم شده ؛ در حالی که هنوز کارخانه راه اندازی نشده است سررسید تعهدات بانکی فرا می رسد این عوامل مانع از سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه است.

  انتقاد از واردات کاغذ بی کیفیت به کشور

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بالا