اخبار جدید
خانه » اخبار » پاسخ وزیر ارشاد برای حل مشکل کاغذ

پاسخ وزیر ارشاد برای حل مشکل کاغذ

زیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون موضوع کاغذ گفت: مذاکراتی با صندوق توسعه ملی انجام داده‌ایم که ارز و ریال مورد نیاز کارخانجات کاغذ کشور به صورت تسهیلات و وام در اختیار آنها قرار گیرد. امیدواریم ظرف سه یا چهار سال آینده بتوانیم از این مشکل هم رهایی پیدا کنیم.
به گزارش افکارنیوز، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از آئین افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات پاسخ گفت.

وزیر ارشاد پیرامون واگذاری نمایشگاه به تشکل‌ها بیان کرد: سیاست کلی دولت و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید بر این موضوع است که تا جایی که امکان دارد امور مربوطه را به تشکل‌های خصوصی واگذار کنیم.

جنتی خاطرنشان کرد: وزارت ارشاد در خصوص جشنواره‌های فرهنگی و نیز نمایشگاه‌های کتاب این کار را به مرحله اجرا رسانده است، چرا که تصمیم داریم که این قبیل امور را به خود اصحاب فرهنگ و هنر بسپاریم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه به تدریج به سمتی پیش برویم که در سال آینده کل فعالیت‌های نمایشگاه کتاب تهران توسط تشکل‌های مربوطه در حوزه نشر انجام شود، درباره موضوع استراتژیک کاغذ اضافه کرد: باید در بحث کاغذ خودکفا شویم و حجم واردات کالا را به کشور کاهش دهیم و این کار کسانی است که در حوزه تولید کاغذ فعالیت می‌کنند. مثلاً در خوزستان امکان افزایش تولید کاغذ را داریم. در این خصوص ما مذاکراتی با صندوق توسعه ملی انجام داده‌ایم که ارز و ریال مورد نیاز کارخانجات کاغذ کشور به صورت تسهیلات و وام در اختیار آنها قرار گیرد. امیدواریم ظرف سه یا چهار سال آینده بتوانیم از این مشکل هم رهایی پیدا کنیم البته این مساله نیازمند عزم ملی است و همه کسانی که در حوزه فرهنگ فعال هستند باید وارد میدان شوند.

  سامانه اظهار از راه دور گمرکات فعال شد

عالی رتبه‌ترین مقام مسئول در ارشاد درباره توقیف روزنامه ابتکار در کنار توقیف فله‌ای مطبوعات در روزهای آینده اینگونه توضیح داد که، این که شما می‌گویید قرار است روزنامه‌های دیگری هم در آینده توقیف شوند، بی اطلاعم، اما اصولاً ما در وزارت ارشاد با توقیف روزنامه‌ها مخالف هستیم و معتقدیم آخرین مرحله برخورد با مطبوعات، باید توقیف باشد و قبل از آن می توان محدودیت هایی را مثلاً برای مدیر مسئول و یا دست اندرکار اصلی یک مطلب قائل شد. در خصوص روزنامه ابتکار هم ما با مسئولان مربوطه در قوه قضائیه مذاکره کرده‌ایم و صحبت‌هایی در این زمینه شده است و امیدواریم این رویه قدری معتدل شود.

با توجه به اینکه رئیس جمهور در آئین افتتاح نمایشگاه کتاب از موضوع ممیزی سخن گفت وزیر ارشاد درباره این موضوع که برای واگذاری ممیزی کتاب به ناشران قانون‌مدار چه خواهید کرد، گفت: ابتدا باید یادآور شوم که ما هیات نظارت بر کتاب را تشکیل دادیم، خوشبختانه این هیات که اعضای آن حدود ۲۱ نفر هستند تشکیل شد و کارش را در دو حوزه کتاب‌های کودک و نوجوان و بزرگسال شروع کرده است و ما معتقدیم این هیات نظارت بر ضوابط نشر، ضمن رعایت اصول مورد احترام برای همگان در کشور، آزادی بیان را هم در خصوص کتاب تضمین کند تا بتوانند اندیشه های خودشان را در قالب کتاب در جامعه بیان کنند.

جنتی ادامه داد: اما در خصوص مساله ممیزی آیین نامه ضوابط نشر و خود قانون نشر اعمال می‌شود، این قانون هم ممیزی را بر عهده هیات‌های نظارت بر کتاب گذاشته است. البته ما در ابتدای ورود به وزارت ارشاد تلاش می‌کردیم ممیزی قبل از چاپ را به ناشران واگذار کنیم تا دیگر معطل نشوند و کتاب‌هایشان راهی بازار شود اما این خود ناشران بودند که با این پیشنهاد مخالف بوند و گفتند ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم به هر حال ما آمادگی داریم تا جایی که می توان در این خصوص هم امور را به بخش مربوطه که ناشران هستند واگذار کنیم. در عین حال تمام تلاش مان را می کنیم که کتاب‌هایی که به دفتر کتاب ارسال می شود در حداقل زمان ممکن بررسی و نتیجه آن به ناشران اعلام شود. در حال حاضر هم کتاب ها با سرعت بسیار بیشتری از گذشته بررسی می شوند و مجوز نشر به آنها داده می شود.

  ایران بیشترین واردات کاغذ A4 را از اندونزی و تایلند انجام می دهد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون جمع‌آوری برخی آثار از سطح نمایشگاه کتاب که هرساله شاهد آن هستیم، توضیح داد: تلاش داریم تا آثاری که مخالف قوانین کشور هستند و یا به وحدت ملی ما لطمه می‌زنند اجازه ورود به نمایشگاه نداشته باشند، در هر حال با توجه به این که کتاب‌هایی که نمایشگاه آمده‌اند، مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارند ما محدودیتی برای حضور آنها در نمایشگاه ایجاد نکرده‌ایم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بالا