اخبار جدید
خانه » اخبار » چندخبر کوتاه از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

چندخبر کوتاه از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

گزارش خبرنگار حوزه ادبیات فراسخن ، غلامرضا انصاری اندیشه، گفت: این دوره از نمایشگاه کتاب تهران با دوره های گذشته بسیار متفاوت خواهد بود زیرا امید در میان صاحبان اندیشه و فکر ایجاد شده است و از سوی دیگر شاهد ثبات نسبی در قیمت کاغذ، کتاب و هزینه های چاپخانه هستیم. از رو به نظر می رسد شاهد نمایشگاه خوب و پررونقی خواهیم بود.

 
وی با تاکید بر این که باید زمینه حضور و دسترسی همه اقشار جامعه به ویژه دانشگاهیان و صاحبان اندیشه و فکر به کتاب فراهم شود، گفت: از سوی دیگر یکی از پیشنهادهایم جدی تر گرفتن زمینه تضارب آرا میان اهالی مطبوعات و سیاست مداران در این رویداد فرهنگی است.
 
این عضو شورای شهر تهران با بیان این که باید زمینه حضور خانواده ها و جوانان نیز در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فراهم شود، افزود: از آن جا که سرانه مطالعه در کشور ما پایین است، با هر روشی که بتوانیم، باید سعی کنیم توجه مردم را به کتاب و کتاب خوانی بیشتر کنیم تا در نتیجه انس آنها با کتاب افزایش یابد.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که شورای شهر تنها مدیریت شهری نیست، اظهار کرد: شورای شهر تهران با توجه به تاثیر تصمیماتش در جامعه، تا کنون نیز توجه ویژه ای به کتاب و کتاب خوانی داشته و فعالیت های گسترده و اختصاص اعتبار به نشر نیز حاکی از اهمیت این حوزه برای اعضاست.
 
انصاری ادامه داد: مدیریت شهرداری با فراغ بال در خدمت فرهنگ است و تا کنون نیز جلسات مشترکی با مسئولان فرهنگی دولت داشته ایم و جلسات هم اندیشی دیگری نیز با وزیر محترم فرهنگ وارشاد اسلامی خواهیم داشت تا این تعامل دوجانبه به ارتقای نشر کشور کمک کند.
 
* نویسنده و کارگردان: دولت سبد کتاب را هم وارد خانواده ها کند
 
نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی شیار ۱۴۳ گفت: همانطور که جسم هر شخص احتیاج به خوراک و پوشاک دارد، روح انسان نیز برای شکوفا شدن و آرامش نیاز به کتاب و مطالعه دارد از این رو سبد کتاب باید در هر خانواده ایرانی در نظر گرفته شود.
  وضعیت گرانی کاغذ و اوضاع اقتصادی مردم در کاهش بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تأثیرگذار است
 
وی گفت: قبل از اینکه وارد عرصه سینما بشوم روزی ۴ ساعت مطالعه می کردم و به دلیل اینکه به عنوان کارشناس در یک انتشارات مشغول به کار بودم هر دست نوشته و کار جدیدی که برای چاپ کتاب ارایه می شد را می خواندم. حالا عادت کتاب خوانی ام تغییر کرده و در کنار کتابخوانی به دیدن فیلم نیز می پردازم زیرا برخی از فیلم ها نیز از روی کتاب ها ساخته می شوند.
 
وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۳ به عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی از سوی رهبرمعظم انقلاب، گفت: فرهنگ بدون اقتصاد و برعکس اقتصاد بدون فرهنگ شکوفا نمی شود زیرا این دو مقوله در هم تنیده است و کتاب یکی از عواملی است که اگر مطالعه آن در بین مردم و مسئولان نهادینه شود در شکوفا شدن تمام علوم تاثیرگذار خواهد بود.
 
آبیار افزود: سرانه مطالعه نه تنها در کشورمان بلکه در کشورهای دیگر به دلیل وجود تکنولوژی های برتر کمی کاهش یافته است اما هنوز خواندن کتاب های کاغذی در بین علاقمندان و کتاب دوستان مرسوم است زیرا درمقایسه با کتاب های صوتی و تصویری که مشکلاتی را در هنگام خواندن به همراه دارد کتاب های کاغذی هنوز پر طرفدار است.
 
کارگردان شیار ۱۴۳ گفت: برای افزایش کتابخوانی یا باید بر تکنولوژی های روز جهان غلبه کرد و یا راه حل بهتری را در محیط مجازی و تکنولوژی های به روز جستجو کرد.
 
وی عنوان کرد: من هر سال به نمایشگاه کتاب می آیم و هر سال برای حضور در سرای اهل قلم و سخنرانی دعوت می شوم، از آنجا که همه گروه های سنی هر سال، در نمایشگاه حضور پیدا می کنند و در این بین بیشتر از همه کودکان به چشم می خورند که باید برای فرهنگ سازی در سنین کودکی دربخش کودک نمایشگاه برنامه های متعدد و خوبی تدارک دیده شود و به ۱۰ روز نمایشگاه کتاب خلاصه نشود.
  صادرات و واردات محصولات و ماشین آلات چاپی
 
وی در ادامه گفت: یکی از دلایلی که فیلم های ساخته شده امروز سینمای ایران عامه پسند است و نگاه تحلیلی بروی آن ها از سوی کودکان و نوجوانان وجود ندارد این است که ما کودکان را به خواندن کتاب در کودکی عادت نداده ایم تا در بزرگسالی با نگاه تحلیلی به فیلم ها نظر دهند، بنابراین تنها راه آن مطالعه در سنین کودکی است.
 
وی به مسئولان نمایشگاه کتاب تهران برای برگزاری هر چه بهتر این رویداد در سال های آینده پیشنهاد داد: برای داشتن یک نمایشگاه کتاب بین المللی استاندارد به زمان ومکان زیادی نیاز است اما چون هر سال در اردیبهشت وعده دیدار با کتاب دوستان در مصلی امام خمینی(ره) است بنابراین به مسئولان پیشنهاد می کنم در فراهم آوردن تهویه مناسب برای نمایشگاه کتاب جدی باشند تا مخاطبان کتاب از دیدن نمایشگاه و تهیه کتاب های مورد علاقه خود خسته نشوند.
 
* ارسال کارت دعوت به شهروندان و شرکت های اطراف نمایشگاه کتاب
 
شهرداری منطقه ۷ تهران با اجرای طرح تکریم و قدردانی از شهروندان منطقه ۷ برای آنها کارت دعوت ارسال می کند.
 
مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه ۷ تهران از اجرای طرح تکریم و قدردانی از شهروندان منطقه ۷ در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: شهرداری منطقه ۷ تهران در نظر دارد با اجرای این طرح ویژه از شهروندان ساکن این منطقه قدردانی کند.
 
زهرا نعمتی افزود: از آنجا که نمایشگاه کتاب تهران در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) در منطقه ۷ تهران برگزار می شود، شهروندان این منطقه به دلیل ازدحام عمومی و شلوغی خیابان ها دچار زحمت می شوند.
 
نعمتی درباره جزئیات این طرح گفت: قرار است با هماهنگی روابط عمومی شهرداری منطقه، کارت های ویژه ای برای شهروندان جهت حضور در نمایشگاه ارسال شود و از آن ها برای حضور در نمایشگاه دعوت به عمل آید. همچنین شهرداری این منطقه قرار است خدماتی را به ساکنان و شرکت های اطراف نمایشگاه در ایام برگزاری این رویداد مهم فرهنگی ارایه کند.
  ورود 2 هزار و 400 عنوان کتاب چاپ نخست به بازار نشر
 
* بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما: نمایشگاه کتاب محل عرضه هنر، خرد و بینش است
 
یک بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون نمایشگاه کتاب را نمایشگاه هنر، خرد و بینش توصیف کرد و گفت: مطالعه کتاب کمک می کند ما در همه زمینه ها از جمله فرهنگ، سیاست، اقتصاد و روابط اجتماعی پیشرفت کنیم.
 
داریوش اسدزاده با اظهار خرسندی از حضور پررنگ مردم در مکان هایی چون کتابخانه و نمایشگاه کتاب، گفت: کتاب یگانه ابزاری است که دانش فرد را زیاد و به انسان، منیت و انسانیت عطا می کند.
 
اسدزاده با این توصیه که ایرانی ها کتاب و مطالعه را فراموش نکنند و همیشه مطالعه داشته باشند، افزود: مطالعه کتاب کمک می کند ما در همه زمینه ها از جمله فرهنگ، سیاست، افتصاد و روابط اجتماعی پیشرفت کنیم.
 
این بازیگر مطالعه کتاب را شیرین دانست و اظهار کرد: امروزه تهیه کتاب با قیمت هایی که بر روی جلد کتاب ها می خورد، سخت است و بسیاری از آن ها نمی توانند کتاب های مورد علاقه شان را تهیه کنند و به اعتقاد من دولت باید کاری کند که قیمت کتاب پایین بیاید.
 
وی با پیشنهاد ارائه یارانه به ناشران اظهار داشت: تخفیف های ارائه شده در نمایشگاه کتاب نیز معمولا ۱۰-۲۰ درصد است که چندان قابل توجه نیست زیرا یک بازدیدکننده باید هزینه ای برای رفت وآمد در نظر بگیرد و به نمایشگاه بیاید و این تخفیف ها برایش به صرفه نخواهد بود. این در حالی است که اگر ناشران با حمایت دولت بتوانند تخفیف بیشتری دهند، به خریداران کتاب و در نهایت به جامعه کمک می کنند.
 
اسدزاده در ادامه سخنان خود نمایشگاه کتاب را یک رویداد مثبت و اثرگذار توصیف کرد و گفت: از مردم عزیز ایران می خواهم بیشتر درباره تاریخ و گذشته کشورشان مطالعه کنند.
 
بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ۱۰ تا ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری (۱۳۹۳) در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بالا