اخبار جدید
خانه » اخبار » وضعیت گرانی کاغذ و اوضاع اقتصادی مردم در کاهش بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تأثیرگذار است

وضعیت گرانی کاغذ و اوضاع اقتصادی مردم در کاهش بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تأثیرگذار است

رحیم مخدومی نویسنده ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، بیان داشت: احساس می شود نمایشگاه کتاب امسال نسبت به سال گذشته از استقبال کمتری برخوردار بوده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته هم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نسبت به دو سال پیش از میزان استقبال کمتری برخوردار بود که در این راستا عواملی نظیر وضعیت کاغذ و گرانی کتاب و اوضاع اقتصادی مردم در کاهش میزان بازدیدکنندگان دخیل است.

مخدومی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا تعداد نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان که بتوانند در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اثر ارزشمندی تولید کنند، اندک است، گفت: کار برای کودک و نوجوان بسیار سخت تر از بزرگسالان است، یعنی اگر شما توجه داشته باشید به خوبی متوجه می شوید که هر فردی که به حوزه دفاع مقدس برای گروه سنی کودک و نوجوان ورود می یابد موفق می شود تا برای بزرگسالان هم کتاب بنویسد اما برای کودک نوشتن به سادگی امکان پذیر نیست حتی نویسنده های حرفه ای وقتی ورود پیدا می کنند گاهاً مشاهده می شود که نتوانسته اند موفقیت لازم را کسب کنند.

وی اضافه کرد: نکته بعد این است که موضوع دفاع مقدس برای گروه سنی بزرگسال آماده است اما برای حوزه کودک باید تبدیل شود یعنی جدای از بحث تألیف، بحث تبدیل هم به وسط می آید که آن نیز هنر خاص خودش را می طلبد چه سوژه ای برای کودکان انتخاب شود که مناسب باشد و این سوژه چگونه کودک نویسی شود روی این حساب هم نویسندگان و هم ناشران به استقبال این موضوع می روند.

  بهبود بسته بندی محصولات

مخدومی بیان کرد: معتقدم نویسندگان می خواهند از زیر بار سختی فرار می کنند در حالی که اگر ما از بُعد مخاطب و نیاز جامعه بخواهیم نگاه کنیم، موضوع برعکس است یعنی ما بیشترین مخاطب و نیاز را در حوزه کودک می بینیم کما اینکه تعداد انگشت شماری برای کودک و نوجوان در این حوزه نوشته شده است.

وی افزود: معتقدم درباره این موضوع باید ناشران و متولیان فرهنگی به آسیب شناسی بپردازند و با چه روشی می توان این موانع را برداشته تا این اتفاق رخ دهد و مخاطب بزرگ جامعه کودک از این تغذیه معنوی خوب برخوردار شود تا بتواند شخصیت انها را از کودکی شکل دهد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بالا